جزئیات مطلب

تاریخ ایجاد:  1399/8/27 تعداد بازدید: 287 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: publicrelation2
وزیر کشور: مبنای طرح جدید مبارزه با کرونا، شهرستان است/ همراهی مردم شرط اصلی موفقیت در امر مبارزه با کروناست/ اجرای طرح غربالگری عمومی در کشور

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا در حاشیه جلسه یکشنبه هیات دولت با اشاره به تصویب طرح جدید محدودیت‌ها در ستاد ملی مبارزه با کرونا در حضور رئیس جمهوری محترم و حمایت‌های ایشان از این طرح گفت: طبق طرح جدید، کل کشور و شهرها به سه قسمت تقسیم شد و البته مبنا در این طرح شهرستان‌ها و شهرها هستند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با اعلام این مطلب گفت : متفاوت از تصمیمات قبلی که مبنا استان ها بودند، در طرح جدید مبنا شهرستان ها هستند. پیش از این بر فرض در یک استان اگر ۲۰ شهرستان یا ۳۰ شهر داریم اگر آمار کرونای  استان بالا می رفت در خصوص کل استان تصمیم‌گیری می‌شد اما اکنون اگر ۵ یا ۱۰ تا شهر شرایطشان نارنجی و یا زرد و یا قرمز بشوند فقط برای آن شهرها ما تصمیم می‌گیریم.

 وی تصریح کرد: این نوع تصمیم گیری موجب می‌شود که ۵ شهر یا ۱۰ شهر در قرنطینه کامل و اگر قرمز باشد تقریبا تعطیلی کامل به جز مشاغل سطح یک و بخشی از کارکنان که ضروری است در محل کار باشند و بقیه کارها تعطیل است.
 وزیر کشور در ادامه گفت: در شرایط نارنجی مقداری محدودیت ها کمتر می‌شود ولی باز هم در آن حالت، فضا به گونه‌ای خواهد بود که تجمعات و ترددها کنترل بشود. خوبی این طرح این است که در چارچوب مصوبات ستاد ملی و ابلاغیه های قرارگاه، اختیار با استانداران و فرمانداران است. یعنی فرمانداران در مورد هر شهر شهرستان خود، برابر  شاخص‌های اعلامی وزارت بهداشت، طبق الگوی ابلاغی از ستاد ملی و قرارگاه تصمیم می گیرد.
 وزیر کشور گفت: شاخص های وضعیت مناطق مختلف هم از سوی وزارت بهداشت روزهای دوشنبه به صورت هفتگی اعلام می‌شود و به کلیه شهرستانها ابلاغ می‌کنیم و به تناسب آن گزارش، خود فرماندار با هماهنگی با استاندار این کار را انجام می‌دهد و این طرح اجرا می شود.
 وزیر کشور گفت: تاکید می‌کنم که مردم انتظارات و توقعات شان حتماً باید نسبت به این اقدامات مدیریت شده باشد و بدانند چه اتفاقی می‌افتد ما یک بسته و یا  مجموعه ای  داریم با چند بخش، قرار است همه این بخش‌ها در این هفته‌های پیش رو اجرا شود اگر هر کدام از اینها را انجام ندهیم در عمل نمی‌توانیم به هدف نهایی برسیم.
 رحمانی فضلی اظهار کرد: یکی از اینها غربالگری عمومی است یعنی ما باید در محلات با کمک دستگاه‌های اجرایی دیگر مانند بسیج، هلال احمر، شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها و خود وزارت بهداشت امکان دسترسی به تست را برای مردم بالا ببریم  یعنی مردم به راحتی بتوانند تست بدهند دوم اینکه رقم تست را که در هفته قبل ۲۳ هزار تست در روز بود و امروز به ۴۰ هزار رسیده ما  باید ظرف یکی دو هفته آینده حتماً به ۱۰۰ هزار تست برسانیم. این گام دوم و گام سوم قرنطینه است.
 وی ادامه داد: یک مشکل این است که اصول قرنطینه خوب به مردم آموزش داده نشده است و برخی هم جای مناسبی ندارند وقتی یک خانواده در یک آپارتمان کوچک، زندگی می‌کند، امکان قرنطینه سخت است، لذا تدارک دیده شده و دولت تصویب کرده و رییس‌ جمهوری حمایت کردند که ما از جاهای مختلفی که در اختیار بخش خصوصی است با اجاره‌ای که به آنها می‌دهیم از جمله هتل‌ها و مسافرخانه ها یا جاهایی که دستگاه دولتی هستند امکانات قرنطینه سازی به مردم بدهیم، تا کسانی که تست مثبت می‌شوند در آنجا تحت نظر باشد و در صورت نیاز، در آن محیط مناسب، استراحت کنند.
 وزیر کشور افزود: مساله بعد رصد  افراد مبتلا  است. ممکن است فردی تست بگیرد و مثبت شود ولی بعد از کنترل خارج می‌شود و اینکه قرنطینه را رعایت می‌کند یا نه، دقیقا کنترل نشود.، لذا با طرحی که وزارت بهداشت به کمک وزارت ارتباطات تحت عنوان اپلیکیشن ماسک فراهم کردند به امید خدا می توانیم همه کسانی که به نوعی مثبت می‌شوند اینها را در داخل طرح رصد کنیم؛ ارتباطات و رفت و آمد شان را با رصد مستمر کنترل کنیم.
 رحمانی فضلی تاکید کرد: مهمتر از همه اینها بحث رسانه‌هاست. رسانه‌ها ، مبنا و اساس این کار هستند. رسالت رسانه‌ها فقط بحث اطلاع‌رسانی نیست، البته اطلاع رسانی خیلی مهم است، اما علاوه بر آن، حتماً موضوع آموزش باید در رسانه‌ها مد نظر باشد و مردم ما سبک زندگی با کرونا را آموزش ببینند، اگر می‌بینیم که قرمز شود تعطیلی نسبتا عمومی در شهرهای قرمز که حدود ۱۰۰ تا است؛ خواهیم داشت اما اگر مردم واقعا  آموزش نبینند که به جای اینکه بروند در خانه بنشینند و واقعا تردد هایشان را به غیر از ترددهای واقعا ضروری، حذف نکنند و کماکان بخواهند در خیابان ها و مراکز تجمع حضور یابد حتماً نقض غرض خواهد بود.
 وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت هایش با مخاطب‌قرار دادن رسانه ها در امر مبارزه با کرونا گفت: من به عنوان وزیر کشور که مسئول بحران هستم و در تمام بحران ها از زلزله و سیل و کرونا با رسانه ها کنار هم بودیم، تقاضا دارم در این مقطع نیز در آگاه سازی، اقناع سازی، همراه سازی و همکاری دقیق، مردم را کمک کنند.
 رحمانی فضلی به سختی‌های کنونی مردم اشاره کرد و گفت: مردم می‌دانند که همه اقداماتی که صورت می‌گیرد، برای این است که ما با جان مردم سر و کار داریم و نمی‌شود جان مردم را با هیچ چیز دیگر مقایسه کرد.
 وزیر کشور با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در فرایند مبارزه با کرونا، گفت:  همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند در تزاحم بین سلامت و امنیت و اقتصاد، سلامت مهم است و همه تابع این نظر هستیم.
 وی تصریح کرد: خواسته ما از همه مردم این است که همانگونه که ما را یاری دادند، اطمینان داشته باشند که با همه تلاش‌ها دولت، شخص رئیس جمهور، وزیر بهداشت، وزارت کشور و همه دستگاه‌ها پای کار آورده اند، تا بتوانیم ان شاء الله به مرحله‌ای که در قبل بودیم برگردیم که واقعا در دنیا ایران عملکرد خوبی از خود ارایه داده بود.
 رحمانی فضلی همچنین گفت: تاکید مجدد ما بر مبنای این کار بر سه امر است؛ اول کنترل و مدیریت ویروس که برعهده وزارت بهداشت است، دوم همکاری مردم و سوم اطلاع رسانی، تبلیغات و آموزش است که برعهده رسانه هاست.

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد