جزئیات مطلب

تاریخ ایجاد:  1398/9/5 تعداد بازدید: 64 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: publicrelation2
جمالی نژاد: عزم وزارت کشور برای کمک به توسعه شهرستان‌های کمترتوسعه یافته جدی است

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه عزم وزارت کشور برای کمک به ۳۱ شهرستان کمتر توسعه یافته کشور جدی است، تصریح کرد: برنامه‌های شهرداری‌ها و شوراهای هدف این طرح برای حرکت در مسیر توسعه باید با برنامه‌های قبلی متفاوت و با اتکا به ظرفیت‌ها، فرصت‌ها، افکارنو، خلاقیت‌ها و برنامه‌ریزی برای کاهش اتکا به منابع دولتی پیگیری شود.


به گزارش روابط عمومی اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور به نقل از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مهدی جمالی نژاد که صبح دوشنبه چهارم آذر در کارگاه آموزشی شهرداران و روسای شوراهای ۳۱ شهرستان کمتر توسعه یافته در وزارت کشور سخن می‌گفت، تصریح کرد: وزارت کشور با جدیت پیگیر حق و حقوق شهرداری‌ها در دولت و مجلس است ولی توسعه واقعی و پایدار شهرها و روستاها با شناسایی منابع، امکانات، ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و برنامه‌ریزی برای تامین درآمدهای جدید و تولید شغل با اتکا به ایده‌های جدید و دانش بنیان محقق می شود.
وی با تاکید براینکه تجربه نشان داده که توسعه شهرها با لودر و کمپرسی و اختصاص کمک‌های دولتی و اعطای قیر، که مقدار آنها محدود است، محقق نخواهد شد، افزود: شهرهای هدف طرح 31 شهرستان کمتر توسعه یافته با توجه به وضعیت اقتصادی موجود باید با توجه به مزیت‌های رقابتی خود طرح ها و برنامه‌هایی برای جلب مشارکت مردم، بخش خصوصی و خیرین و جذب سرمایه‌گذار داشته باشند و این ذهنیت که مدیریت دولتی توسعه را محقق می‌کند را از یاد برده و به دنبال راه‌های جدید شناسایی و تولید درآمد و ثروت باشند.
وی با بیان اینکه شهرداران در اجرای این طرح باید دلسوزانه و با عشق به شهر، بهره‌گیری از خلاقیت‌ها و داشتن نگاه همه جانبه‌گرانه تلاش نمایند و شوراها هم اتاق فکر توسعه باشند، اضافه کرد: شهرداری‌ها و شوراها در این مسیر باید از ظرفیت‌های سایر بازیگران ملی و محلی و خصوصی و عمومی بهره ببرند ولی شرط اصلی موفقیت آنها تغییر نگاه به توسعه و عوامل تاثیرگذار بر آن است و اعتقاد به این امر که برای توسعه باید روی پای خود بایستند.
وی هم‌چنین از اجرای 40 هزار طرح زودبازده در روستاها و شهرهای کوچک توسط بسیج سازندگی به عنوان یکی از نمونه‌های موفق کمک به مناطق محروم و کمترتوسعه یافته یاد کرد.
جمالی نژاد با تاکید بر اینکه در وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها ودهیاری‌های کشور از شهرداری‌ها و دهیاری‌های هدف طرح 31 شهرستان کمترتوسعه یافته در موارد مختلف حمایت خواهیم نمود، اظهار کرد: در این زمینه کارگاه‌های آموزشی تخصصی برگزار و تجربیات و الگوهای موفق را معرفی خواهیم کرد و به تشکیل هیات‌های اندیشه‌ورز در شهرها و روستاها کمک می‌کنیم.
وی هم‌چنین از برنامه‌های وزارت کشور برای هماهنگی با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط برای از بین بردن موانع حقوقی و اجرایی اجرای پروژه‌ها و هم‌چنین کمک به شناسایی درآمدهای پایدار و جلب سرمایه‌گذار در این مناطق خبر داد.
وی افزود: شهرداری‌ها و دهیاری‌های هدف طرح 31 شهرستان کمتر توسعه یافته می‌توانند از تسهیلات سازمان شهرداری‌ها ودهیاری‌های کشور برای اجرای طرح‌های اقتصادی و درآمدزای خود استفاده نمایند.
در این جلسه هم‌چنین مروج الشریعه مشاور وزیر کشور و مدیراجرایی طرح 31 شهرستان در خصوص این طرح و برنامه‌های مرتبط با آن مطالبی را بیان و گزارشی از اقدامات وزارت کشور در زمینه راهبری و پیشبرد اهداف سند در سطح شهرستان، ساختار سازی برای پیشبرد اهداف سند ارایه نمود.
همچنین سرهنگ محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور نیز ضمن بیان گزارشی در خصوص اقدامات این سازمان در سیل اخیر و اجرای پروژه‌ها با بهره‌گیری از توان گروه‌های جهادی از آمادگی بسیج سازندگی برای کمک به اجرای طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی و زودبازده در 31 شهرستان کمترتوسعه یافته  خبر داد.
دراین کارگاه آموزشی مطالب آموزشی در موضوعات "سیما، منظر و فضای سبز شهری" و ‌" توانمندسازی، کارآفرینی و شناسایی فرصت‌ها" از سوی استادان و پژوهشگران این عرصه برای حاضران ارایه و به پرسش‌های مطرح شده پاسخ داد شد.
هم‌چنین تجربه بنیاد علوی در خصوص شهرستان قلعه گنج و تجربه موسسه امام علی‌علیه‌السلام در خصوص تسهیل‌گری و مشارکت مردم در مناطق کمتر توسعه یافته برای حاضران ارایه شد.
در خاتمه شهرداران و روسای شوراهای ۳۱ شهرستان کمتر توسعه یافته و مدیران وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همگام با مردم پایتخت در راهپیمایی بزرگ مردم تهران در ابراز بیزاری از آشوب، ناامنی و اغتشاش اشرار در میدان انقلاب شرکت کردند.

 

 
 
printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد