جزئیات مطلب

تاریخ ایجاد:  1398/3/27 تعداد بازدید: 269 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: publicrelation2
رويداد بزرگ پويش حمل‌ونقل پاك در سه‌شنبه بدون خودرو 28 خرداد برگزار مي‌شود

مدیرکل دفتر حمل‌ونقل عمومي و ترافيك شهري سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از برگزاري نهمين نشست پويش ملي حمل‌ونقل پاك شهرداري‌هاي سراسر كشور با حضور دكتر جمالي نژاد رئیس اين سازمان، سردار هاديان‌فر رئيس پليس راهور ناجا، دكتر حناچی شهردار تهران، شهرداران کلان‌شهرها و ساير شهرداري‌هاي عضو پويش سه‌شنبه 28 خردادماه در وزارت كشور خبر داد.


رويداد بزرگ پويش حمل‌ونقل پاك در سه‌شنبه بدون خودرو 28 خرداد برگزار مي شود

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مرضيه حصاري با بيان اين مطلب گفت: در اين نشست 5 تفاهم‌نامه همكاري في‌مابين سازمان شهردارها و دهیاری‌های كشور و ارگان‌های مرتبط امضا و تبادل مي شود.

وي در خصوص تاريخچه اين رويداد گفت:: از مهرماه سال 1397 و با توجه به بیانیه پایانی نشست معاونین و مسئولین حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری‌های کلان‌شهرها و مراکز استان‌های کشور در مشهد مقدس، پویش ملی حمل‌ونقل پاک شهرداری‌های سراسر کشور آغاز به کار نمود.

وي اضافه كرد: در این بیانیه حضار اذعان داشتند تنها راه نجات شهرها از اثرات مخرب توسعه حمل‌ونقل، پایان دادن به نگاه عرضه محور و حرکت به سمت توسعه شهری زیست‌محور بوده و شهرداران ناگزیرند به توسعه پایدار اندیشیده و منافع بلندمدت شهروندان و محیط‌زیست را به منافع کوتاه‌مدت ناشی از تصمیم‌گیری‌ها و اجرای پروژه‌های سیاست‌زده ترجیح دهند.

حصاري در ادامه گفت: بر همین اساس با حمایت‌هاي دکتر جمالی نژاد ريیس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، پویش با عضویت شهرداری‌های تهران و قزوین و سمن‌ها و فعالین محیط‌زیست آغاز به کارکرد و پس از تهیه نقشه راه و تبیین اهداف و راهبردها در 12 بند، اجرای توسعه زیرساخت‌ها، فرهنگ‌سازی و آموزش، رایزنی با ارگان‌های ذی‌ربط و بررسی و اصلاح قوانین و مقررات در دستور کار پویش قرار گرفت.

وي افزود: در ادامه با حضور بي‌شائبه شهرداری‌های اصفهان، تبریز، قم، اراک، شيراز، یزد، نیشابور، گرگان و زنجان، پلیس راهور و فدراسیون دوچرخه‌سواری؛ پویش نقش مهمی در تشویق سایر شهرداری‌ها ایفا نمود که ماحصل آن پیوستن مناطق 5، 22،17،11،6 شهر تهران، شهرداری‌های رشت، کرج، یاسوج، بناب، تکاب، خرمدره، اردکان، اسدآباد و... و حضور مستمر و اثربخش تمامی اعضا در جلسات پویش و اجرای مصوبات توسط آن‌ها بود.

حصاری در ادامه توضيح داد: این اولین بار بود که بدون تخصیص اعتبارات دولتی، شهرداری‌ها و سمن‌های فعال با يك وفاق ملی با محوریت سازمان در کنار یکدیگر قرارگرفته و هم‌پیمان شدند شعار حرکت از خودرو محوری به انسان‌محوري را عملیاتی سازند. قبل از آغاز به کار پویش نیز، اقدامات اثربخشی توسط برخی از شهرداری‌ها در این زمینه انجام‌شده بود و در کنار فعالیت فدراسیون دوچرخه‌سواری و بسیاری از سمن‌ها در کشور، کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو توانسته بود به‌عنوان یکی از موفق‌ترین سمن‌های مردمی، تأثیر شگرفی در تغییر نگرش مسئولین و شهروندان داشته باشد. درواقع ایجاد پویش آغاز کار در این عرصه نبود، اما توانست با تشکیل جلسات مستمر و هدفمند و ایجاد همدلی و امید، نقش مؤثری در هماهنگی و ارتباط مؤثر ارگان‌ها، تبادل تجربیات، شناسایی موانع و مشکلات، ارائه راهکارهای اثربخش و جلوگیری از اجرای طرح‌های غیراصولی ایفا نماید.

وي همچنين گفت: برگزاری جشنواره عکاسی با موضوع حمل‌ونقل پاک، تقدیر وزیر محترم کشور از شهرهای فعال و اهدای جایزه به دانش آموزان دوچرخه‌سوار در همایش روز ملی حمل‌ونقل، حضور دکتر جمالی نژاد در همایش‌های دوچرخه‌سواری، اولویت‌بندی اثربخشی راهکارها، نحوه توسعه زیرساخت‌ها و تدوین و ابلاغ دستورالعمل لاغرسازی معابر و تقویم ملی توسعه حمل‌ونقل پاک به شهرداری‌ها، تهیه کلیپ آموزشی توسط شهرداری‌ها و پخش رایگان در رسانه ملی برای اولین بار در کشور، انجام مطالعات فضاسازی شهری و اجرا در برخی شهرها، احداث پیاده راه و مسیرهای ایمن دوچرخه‌سواری در تعداد زیادی از شهرها، تشکیل ستاد مرکزی سمن‌های فعال و برگزاری جلسه با آن‌ها، طراحی و نصب بیلبوردهای تبلیغاتی یکسان در شهرها، برگزاری جدی‌تر همایش‌های دوچرخه‌سواری و نصب رک‌های دوچرخه بر روی تعدادی از ناوگان اتوبوس‌رانی در چند شهر ازجمله فعالیت‌های انجام‌شده در سال 97 می‌باشد.

وي در خاتمه گفت: البته از مهم‌ترین دستاوردهای پویش، ایجاد همبستگی و عزم ملی مابین تمامی نهادهای دولتی، عمومی و مردم‌نهاد بود که با امضا 5 تفاهم‌نامه در جلسه نهم پویش در روز 28 خرداد می‌توان امید بیشتری به جلب حمایت‌های مالی و معنوی بیشتر در این خصوص داشت.

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد