جزئیات مطلب

تاریخ ایجاد:  1398/1/28 تعداد بازدید: 211 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: publicrelation2
جمالي نژاد: مصوبات جلسه کمیته بازسازی و نوسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده ابلاغ شد

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور و دبير کمیته نوسازی و بازسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده، مصوبات نخستين جلسه اين كميته كه 26 فروردين با حضور وزراي كشور و راه و شهرسازي و ساير اعضا در وزارت كشور تشكيل و ابلاغ شد را اعلام نمود.


به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، مهدي جمالي نژاد در خصوص اين مصوبات گفت: مقرر شد مشارکت تمامي دستگاههای اجرایی، نهادها، نیروهای مسلح، سمن ها و خیرین در امور بازسازی مساکن شهری و روستائی و زیرساختها، با توجه به تکلیف قانونی و تجربه موفق بنیاد مسکن در امور بازسازی، با هماهنگی اين بنیاد صورت پذیرد و در این ارتباط بنیاد مسکن نیز موظف شد تکالیف و مسوولیت های هر یک از دستگاه ها را در قالب یک دستورالعمل ظرف یک هفته تهیه و ارائه تا ابلاغ شود.

وي افزود: مقرر شد برنامه زمان بندی بازسازی واحدهای مسکونی و تجاری از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تا پایان هفته جاری تهیه و ارائه شود و ضروری است انجام این امور در کوتاه ترین زمان و با حداکثر سرعت عمل و با رعایت اصول فنی و علمی انجام شود.

جمالي نژاد در خصوص ديگر مصوبات کمیته نوسازی و بازسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده اظهار كرد: به منظور ایجاد مسکن موقت برای خانوارهای آسیب دیده، تامین حداقل نیازها و خدمات رسانی به آنها مقرر شد در هر استان یک نفر مسئول از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تعیین و به قرارگاه معرفی شود.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور همچنين افزود: با توجه به اینکه رعایت حریم و بستر رودخانه ها و مسیل ها در بازسازی مناطق آسیب دیده و کلیه ساخت و سازهای جدید الاحداث الزامی است، مقرر شد وزارت نیرو در اسرع وقت نسبت به تعیین تکلیف این موضوع اقدام و مراتب را به کلیه دستگاههای ذیربط در امر بازسازی اعلام نماید.

جمالي نژاد در ادامه گفت: در اين جلسه مقرر شد شهرداری ها و دهیاری ها و سایر مراجع ذیصلاح به منظور تسریع در امور بازسازی و نوسازی، با رفع موانع اداری، صدور پروانه های ساختمان های آسیب دیده از سیل اخیر را در اولویت قرار داده و به صورت رایگان انجام دهند، تا دولت متعاقباً در حسابهای فی مابین با شهرداریها(رد دیون) نسبت به جبران آن اقدام نماید.

وي توجه به ویژگی های جغرافیایی، اقلیمی و منطقه ای مناطق آسیب دیده در امر بازسازي آنها را ديگر مصوبه اين كميته ذكر نمود.

دبير کمیته نوسازی و بازسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده افزود: مقرر شد تمامي انشعابات اعم از آب، برق، گاز و تلفن به تعداد واحدهای مسکونی آسیب دیده و دارای سابقه انشعاب به صورت رایگان توسط دستگاههای خدمات رسان در اسرع وقت واگذار شود.

وي اضافه كرد: همچنين مقرر شد از ظرفیت مسکن مهر موجود در شهرها برای اسکان آسیب دیدگان استفاده و در عين حال به موضوع مهاجرت روستائیان به شهرها نیز توجه اساسی شود.

جمالي نژاد در ادامه گفت: در اولین جلسه کمیته نوسازی و بازسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده مقرر گردید ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در فاز اول نسبت به برنامه ریزی برای ساخت 20 هزار واحد مسکن در مناطق آسیب دیده اقدام نماید.

دبير کمیته نوسازی و بازسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده در ادامه اعلام كرد: به منظور تامین نیازهای معیشتی ساکنین روستاهای آسیب دیده در سیل اخیر مقرر شد، کمیته امداد حضرت امام (ره) تمامی روستائیان را به عنوان مددجویان موقت، تا پایان سال جاری تحت پوشش خود قرار دهد.

وي، اطلاع رسانی دقیق و به هنگام از کلیه فعالیت ها و برنامه های در دست انجام توسط کارگروه بازسازی و نوسازی و دستگاههای ذی مدخل در امر بازسازی در اسرع وقت را ديگر مصوبه اين جلسه برشمرد و گفت: مقرر گردید صدا و سیما با هدف اقناع و تنویر افکار عمومی، برنامه ها و گزارش های مربوط به اقدامات و سیاستهای آتی ساماندهی وضعیت مناطق آسیب دیده از سیل و بازسازی های انجام گرفته را تهيه و پخش نمايد.

جمالي نژاد افزود: ضمنا مقرر گردید کمیته اطلاع رسانی قرارگاه بازسازی و نوسازی، ساز و کار لازم برای استفاده از ظرفیت ورزشکاران، هنرمندان و سایر چهره های شاخص در استان، جهت کمک به بازسازی و نوسازی و شورآفرینی در این عرصه را تهیه و ابلاغ نماید.

وي در ادامه گفت: با توجه به اهمیت تامین مصالح برای امر بازسازی مقرر شد وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن هماهنگی با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از حداکثر ظرفیتهای موجود در صنایع کشور برای تامین مصالح با قیمت مناسب به ویژه فولاد مورد نیاز برای بازسازی مناطق آسیب دیده اقدام و نتیجه را اعلام نماید.

دبير کمیته نوسازی و بازسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده همچنين گفت: در اجرای فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت مشارکت جدی بانک ها در امور بازسازی به صورت سازمان یافته، مقرر شد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با این موضوع اقدام و نتیجه را تا پایان هفته آینده به قرارگاه بازسازی و نوسازی اعلام نماید.

جمالي نژاد افزود: همچنين مقرر شد بانک مرکزی در خصوص پرداخت تسهیلات بانکی حداکثر ظرف 24 ساعت اقدام و نتایج به قرارگاه مرکزی بازسازي مناطق سيل زده اعلام شود.

وي در ادامه گفت: به منظور تامین بهداشت محیط و ارائه خدمات پایه به آسیب دیدگان مقرر شد جمعیت هلال احمر اقدامات لازم را در زمينه تامین و نصب سرویسهای بهداشتی و حمام در اردوگاه های موقت انجام دهد.

جمالي نژاد همچنين اعلام كرد: مقرر شد کارگروه بازسازی و نوسازی متناظر، با مسئولیت وزیر ذیربط و پیگیری نماینده تام الاختیار در وزارتخانه یا دستگاه ذیمدخل تشکیل و در استانها هم کارگروه متناظر بازسازی و نوسازی به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداري و با عضویت مسئولین دستگاه های ذیربط تشکیل شود.

 

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد