جزئیات مطلب

تاریخ ایجاد:  1397/10/1 تعداد بازدید: 315 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: publicrelation2
جمالي نژاد: در كنار نوسازي ناوگان حمل و نقل شهري بايد به حمل و نقل سبز و پاك هم توجه كنيم

رييس سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور با بيان اينكه نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي شهري در اولويت دولت قرار دارد از تلاش این سازمان در کلان‌شهرها و شهرهاي بزرگ و مياني براي تبدیل شهر «خودرو محور» به «انسان محور» خبر داد و تصريح كرد: در راستاي تحقق انسان محوري لازم است شهرداري‌ها به حمل و نقل سبز و پاك و مقوله‌هاي توسعه حمل و نقل عمومي، ايجاد پياده راه‌ها و استفاده از دوچرخه توجه نمايند.


به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، مهدي جمالي نژاد كه شامگاه 27 آذر در برنامه تیتر امشب شبكه خبر سيما كه با موضوع "مشکلات درون‌شهری و برون‌شهری حمل و نقل در کشور" پخش شد، سخن مي‌گفت، افزود: نظام شهری ما بیمار است و توسعه شهری ما نامتوازن است. سیل مهاجرت از شهرهای کوچک به سمت شهرهای بزرگ و از شهرهای بزرگ به سمت کلان‌شهرها بیشتر شده و این عدم توازن و جاذبه شهرها مشکلاتی را در حمل و نقل ایجاد کرده است.

وي با بيان اينكه اجراي برخي پروژه‌هاي شهري نظير احداث زيرگذرها و روگذرها، ميل به تردد با خودرو در شهرها را افزايش مي‌دهد، افزود: راهکار اصلی در حل مشکل حمل و نقل شهري این است که مديريت شهري بايد فرهنگ‌سازی را اولويت خود قرار دهد و در خصوص كاهش استفاده از خودروهاي شخصی و استفاده از حمل و نقل عمومی و استفاده از برخي وسايل حمل و نقل سبز مثل درچرخه و موتوربرقي برنامه‌ريزي‌هاي اصولي انجام داد.

جمالي نژاد اضافه كرد: باید خطوط مترو در کلان‌شهرها توسعه یابد و این فرهنگ ایجاد شود که مردم کمتر از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند، بنابراین فرهنگ‌سازی استفاده از وسایل نقلیه عمومی بسیار مهم است.

وي افزود: استفاده از دوچرخه براي تردد در سطح شهر در اصفهان و يزد انجام می‌شود و فرهنگ استفاده از دوچرخه در کلان‌شهرهایی مثل تهران باید ایجاد شود و در کنار استفاده از وسایل نقلیه عمومی از وسایل نقلیه سبز مثل دوچرخه‌های برقی استفاده شود.

جمالي نژاد همچنين از برنامه‌ريزي‌ها براي ارتقای سطح ایمنی راه‌های شهری با هدف کاهش آمار تصادفات عابران پياده و موتورسيكلت‌سواران و از امضای تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص موتورسیکلت‌های برقی خبر داد.

وي همچنين گفت: در اين حوزه نوسازی و جوان سازی ناوگان حمل و نقل عمومي نیز مهم است.

وي افزود: تغییر گفتمان فرهنگ سازی را ارتقا می‌دهد که این کار در شهرهای بزرگ شروع شده است. ما در این طرح به سمت انسان محور رفته‌ایم و شاهديم كه در برخي شهرهای بزرگ پیاده راه‌ها بیشتر شده است. در این طرح پیگیری‌های لازم در حوزه ارتقای حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ انجام شده است و ترافیک در شهرهای بزرگ آرام و روان‌تر خواهد شد.

رييس سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور توجه به نوسازي ناوگان و ارتقا و تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی اتوبوسراني و تاکسیرانی و پيگيري اجراي طرح‌هاي نوسازي، اجرايي شدن قانون هواي پاك و توجه همه جانبه به معاينه فني خودروها را از ديگر اولويت‌ها برشمرد.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور همچنين با اشاره به ‌مصوبات هیات دولت در خصوص اسناد آسيب شناسي شهرداري‌ها گفت: يكي از اولويت‌هاي ما استفاده شهرداري‌ها از ظرفيت‌هاي قانوني ایجادشده در مصوبه دولت در موضوع حمل و نقل شهري است كه براي‌ رفع برخي مشكلات حوزه حمل و نقل شهري بسيار مهم مي‌باشد.

وي همچنين از توزيع لاستيك به رانندگان تاكسي و اتوبوس و پرداخت 500 ميليارد ريال يارانه بليت اتوبوس و مترو خبر داد و گفت: منتظر توليد خودروهاي ساخت داخل از سوي خودروسازان براي پيگيري طرح نوسازي ناوگان تاكسيراني شهري هستيم.

وي درباره اقدامات انجام شده در حوزه نوسازي ناوگان حمل و نقل شهري گفت: در سال‌های اخیر در توسعه و جوان‌سازی ناوگان تاکسی کارهای اساسی انجام شده است. در کنار نوسازی ناوگان اتوبوسرانی تجهیز اتوبوس‌های کهنه و قدیمی نیز در دستور کار است. یکی از سیاست های مهم دولت توسعه حمل ونقل عمومی است که اگر حمل و نقل کلان‌شهرها نوسازی و پویا شود بسیاری از مشکلات حمل و نقل مرتفع خواهد شد.

جمالي نژاد افزود: توسعه ناوگان اتوبوسراني شهري و مترو هزینه سنگینی را به شهرداری‌ها تحمیل می کند که باید در این رابطه اقدامات اساسی و حمایت ها انجام شود. در اين حوزه بازسازی اتوبوس‌های آغاز شده است که تلاش بر این است در کنار این کار حمل و نقل ریلی را نیز توسعه دهیم.

معاون عمرانی وزیر کشور: اقدامات خوبی برای توسعه حمل و نقل ریلی و ارتقای خطوط مترو در کلان‌شهرها به ویژه تهران، تبریز، شیراز، اصفهان، مشهد، قم، کرج و کرمانشاه انجام شده است.

جمالي نژاد از امضاي توافقنامه بين شهرداري كلان‌شهرها و شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت در راستاي پرداخت سهم هر مسافر مترويي بابت صرفه‌جويي در مصرف سوخت خبر داد و گفت: در راستاي ماده (12) قانون رفع موانع توليد رقابت پذير مقرر شد به ازاي صرفه جويي حاصله به ازاي هر نفر سفر ريلي درون‌شهري رقم 9.8 سنت به شهرداري‌ها پرداخت شود.

وي در خصوص توسعه قطار شهري‌ها گفت: ارتقای خطوط و ناوگان مترویی در 9 کلان‌شهر یکی از برنامه‌های مهم است که 295 کیلومتر آن در دست بهره‌برداری است، 193 ایستگاه، 1739 واگن موجود، 824میلیون سفر مسافر سالانه داریم و به علاوه حدود 289 کیلومتر خطوط قابل اضافه داریم.

وی افزود: تعداد واگن‌های جدید مورد نیاز تا پایان طرح، 2000 عدد است که امیدوارم تا سال 1400 محقق شود. در این صورت 1553میلیون سفر مسافران سالانه اضافه شده و جمع کل خطوط در پایان طرح 584کیلومتر می‌شود که کل تعداد کل مسافر در پایان طرح 2337میلیون سفر خواهد بود.

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد