جزئیات مطلب

تاریخ ایجاد:  1397/9/27 تعداد بازدید: 319 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: publicrelation2
همایش روز ملی حمل و نقل/ جمالی نژاد: شاهد فصل جدیدی در نگاه انسان محور به شهرها هستیم

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزير و رييس سازمان شهرداريها و دهياريهاي کشور گفت: خوشبختانه فصل جدیدی را در راستای ارتقای انسان محوری در شهرها و به تبع آن نگاه افزایش کیفیت زندگی و حمل و نقل عمومی شهرها در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها شاهد هستیم.


به گزارش روابط عمومي اتحادیه سازمان‌های حمل ونقل همگانی کشور؛ دکترجمالی نژاد كه صبح دوشنبه 26 آذرماه در همایش روز ملی حمل و نقل در وزارت کشورسخن مي‌گفت، افزود: به خصوص در دهه اخیر کارهای بسیار خوبی انجام گرفته و تلاش شده نگاهی که به شهرها و روستاها تجویز می کنیم، در سازمان شهرداری و دهیاری ها به عنوان نهاد نظارت، حمایت و کمک کننده شهرداری ها و دهیاری ها حقیقتاً و عملاً حاکم باشد.

وی ضمن تبیین رویکردهایی که در سازمان شهرداری ها و دهیاری هاي كشور دنبال میشود ابراز امیدواری کرد: مجموعه حمل و نقل وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، با همکاری شهرداری ها و جلب حمایت های فرابخشی، بتوانند اهداف مد نظر در عرصه حمل و نقل را محقق سازند.

جمالی نژاد افزود: پیگیری نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شروع شده و امیدواریم با وجود شرایط سختی که داریم بتوانیم، این نوسازی را خصوصاً در شهرهای بزرگ به صورت بارزی اجرا کنیم.

وی در ادامه به طرح های در دست اجرا اشاره کرد و گفت: اجرای قانون هوای پاک که شامل معاینه فنی، نوسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، استفاده از دوچرخه و موتورهای برقی و اسقاط خودروهای فرسوده می شود، همچنین پیگیری سند آسیب شناسی حمل و نقل مصوبه هیات وزیران، تبدیل شهر خودرو محور به شهر انسان محور، ارتقای سطح ایمنی معابر شهری، شناسایی نقاط حادثه خیز شهری و تکلیف به استفاده از صندلی کودک را در دستور کار قرار دادیم.

رييس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور با بیان اینکه اقداماتی نیز در حوزه تصمیم گیری و تصمیم سازی داشته ایم، گفت: تصویب طرحهای جامع شهرهای بزرگ و میانی کشور، تدوین ضوابط نظارتی سرویس مدارس و سرویس ادارات، تدوین ضوابط نظارت بر ساماندهی حمل و نقل بار و مسافر، ساماندهی تردد موتورهای سطح کشور و تعیین تکلیف هویت موتورها در بانک شماره گذاری راهور و برخورد با تخلفات حادثه ساز، ارتقای کیفیت تولید موتورسیکلتها و امضای تفاهم نامه هایی با معاونت فناوری ریاست جمهوری در جهت استفاده از موتورسیلکت های برقی و برنامه ترویج فرهنگ استفاده از کلاه ایمنی از سوی موتور سیکلت سواران در این راستا انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه در عرصه هوشمندسازی اقدامات زیادی انجام شده است، گفت: بهره گیری از فناوری های نوین و ارتباطی برای توسعه نظم و اعمال قانون در حوزه حمل و نقل عمومی، بهره گیری از فناوری های نوین در ارتقای سیستم های ناوبری و اتوبوس های شهری، استفاده از دوربین های نظارتی تصویری و استفاده از تجهیزات الکترونیکی و هوشمند سازی طرح ترافیک و اجرای طرح LEZ نیز از جمله برنامه های این حوزه بوده است.

وی ادامه داد: در حوزه حمل و نقل ریلی نیز اقدات خوبی انجام شده است، که امضای طرح توسعه حمل و نقل مسافران با قطارشهری کلانشهرها را داشتیم که بر اساس آن، تا پایان سال ۱۴۰۰، دو هزار واگن برای شهرهای تهران، اصفهان، تبریز، شیراز، قم، مشهد، کرج و کرمانشاه تحویل داده شود.

جمالی نژاد خاطرنشان کرد: براساس ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، وزارت نفت مکلف شده است به ازای هر مسافر که در نتیجه استفاده از حمل و نقل عمومی حدود ۶دهم لیتر سوخت صرفه جویی می کند، تسهیلات برای توسعه حمل و نقل عمومی ارائه کند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزير کشور به آمار حوزه ناوگان ریلی شهری اشاره کرد و گفت: ارتقای خطوط و ناوگان مترویی در ۹ کلانشهر یکی از برنامه های مهم است که ۹۵کیلومتر آن در دست بهره برداری است، ۱۹۳ ایستگاه، ۱۷۳۹ واگن موجود، ۸۲۴میلیون سفر مسافر سالانه داریم و بعلاوه حدود ۲۸۹ کیلومتر خطوط قابل اضافه داریم.

وی افزود: تعداد واگن های جدید موردنیاز تا پایان طرح دو هزار دستگاه واگن است که امیدوارم تا سال ۱۴۰۰ محقق شود.

وي اضافه كرد: در این صورت ۱۵۵۳میلیون سفر مسافران سالانه اضافه شده و جمع کل خطوط در پایان طرح ۵۸۴کیلومتر میشود که کل تعداد کل مسافر در پایان طرح ۲۳۳۷میلیون سفر خواهد بود.

جمالی نژاد در پایان از همکاران سازمان شهرداری و دهیاری ها، معاونت عمرانی وزارت کشور و استانداری ها، شهرداران کلانشهرها و فعالان حوزه حمل و نقل از جمله ناوبران سخت کوش قدردانی کرد.

گالری تصاویر

 اخبار مرتبط: 

- همایش روز ملی حمل و نقل/ وزير كشور: پيشنهاد كاهش سه دهک بالا از دریافت کنندگان یارانه و اختصاص منابع آن به حمایت از حمل و نقل و تولید در لايحه بودجه 98 درج شده است

- تقدیر وزیر کشور از تلاشگران عرصه حمل و نقل

مراسم هم‌ركابي نمادين مديران حمل و نقل شهري كشور با دكتر جمالي نژاد انجام شد

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد