جزئیات مطلب

تاریخ ایجاد:  1396/11/9 تعداد بازدید: 613 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: publicrelation2
بررسی عملکرد سازمان‌های حمل و نقل همگانی استان کردستان در حوزه مهندسی ترافیک

بررسی و ارزیابی از عملکرد و اقدامات سازمان‌های حمل و نقل همگانی واقع در شهرهای استان کردستان طی 5 روز توسط تیم‌های کارشناسی اتحادیه انجام پذیرفت.


به گزارش روابط عمومی اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور؛ کارشناسان معاونت برنامه‌ریزی و توسعه در قالب دو تیم‌ کارشناسی طی بازه زمانی یکم لغایت پنجم بهمن ماه سال جاری به منظور ارزیابی اقدامات و فعالیت‌های سازمان‌های حمل‌و‌نقل همگانی در حوزه مهندسی ترافیک و برنامه‌ریزی حمل‌ونقل، نسبت به انجام بازدید‌های فنی و میدانی از شهرهای قروه، کامیاران، مریوان، بیجار، دیواندره و بانه در استان کردستان اقدام نمودند.

در ابتدای بازدیدها نشستی با حضور مدیران‌عامل و کارشناسان سازمان‌ها در محل سازمان حمل و نقل همگانی برگزار گردید و به بحث و تبادل نظر در زمینه مشکلات و کاستی‌های حمل‌و‌نقل و ترافیک و همچنین اقدامات انجام شده در آن شهر پرداخته شد.

در ادامه از شهرهای مذکور در ساعات اوج ترافیک در صبح و عصر بازدید به ‌عمل آمد و وضعیت حمل و نقل و ترافیک شهر مطابق با چک لیست تهیه شده توسط معاونت برنامه‌ریزی ‌و ‌توسعه اتحادیه در سه حوزه حمل‌و‌نقل همگانی، روان‌سازی تردد و ایمنی تکمیل گردید، تا به کمک آن نقاط قوت و ضعف شهرهای مذکور در پارامترهای تاثیرگذار در تحلیل ترافیکی آن شهرها مشخص و آسیب‌شناسی ترافیکی برای آنها صورت پذیرد.

شایان ذکر است؛ شناسایی معابر اصلی، وضعیت ناوگان تاکسی و مینی بوس، ایستگاه‌ها و خطوط حمل‌و‌نقل همگانی، میزان پوشش‌دهی شبکه، نقاط با پتانسیل تخصیص خطوط جدید حمل و نقل همگانی، کاربری‌های عمده تولید و جذب سفر و کاربری‌های تاثیرگذار در ترافیک، وضعیت آرام‌سازی و ایمنی معابر، پایانه‌های مسافری درون و برون‌شهری، طرح هندسی تقاطع‌ها و معابر، علائم افقی، عمودی و تجهیزات ترافیکی، دوربین‌های نظارت تصویری و تسهیلات عبور و مرور عابر پیاده از مهم‌ترین شاخص‌های مد نظر کارشناسان اتحادیه در بازدیدهای فنی بود.

ابتدا کارشناسان اتحادیه از شهرهای قروه، کامیاران و مریوان بازدید به‌عمل آوردند. در شهر قروه معابر شریعتی، سیدجمال‌الدین، امام خمینی‌(ره) و امام علی‌(ع) از مهم‌ترین معابری بودند که مورد بازدید قرار گرفتند. معبر شریعتی حدفاصل چهارراه بوعلی تا میدان اتحاد جزو نقاط با گره ترافیکی شناسایی شد و نیز محدوده ورودی ناحیه منفصل شهری قلعه به عنوان نقطه حادثه‌خیز شناسایی گردید.

در ادامه شهر کامیاران و معابر امام خمینی(ره)، شهید بهشتی، صلاح‌الدین ایوبی و اسدآبادی مورد بازدید قرار گرفت و حدفاصل میدان امام شافعه‌ای تا تقاطع آزادی و تقاطع آزادگان و مدرس به ترتیب به عنوان نقطه دارای گره ترافیکی و نقطه حادثه‌خیز مورد ارزیابی قرار گرفتند.

آخرین شهر بازدید شده توسط تیم اول، شهر مریوان بود که معابر شهید عبادت، شهدا، رسالت، پرستار و جمهوری معابر اصلی شهر بودند که مورد بازدید و بررسی‌های کارشناسی قرار گرفتند. محدوده تقاطع شبرنگ، خیابان جمهوری و بلوار عبادت نقاطی بودند که در ساعات اوج ترافیک با کندی حرکت و زمان تاخیر بالا مواجه بودند. همچنین تقاطع معابر عبادت- اردلان (کوره موسوی) و نیز تقاطع عبادت- کارگر (سه‌راه لنج‌آباد) به عنوان نقاط مهم حادثه‌خیز در سطح شهر و استان مورد بازدید قرار گرفت.

گفتنی است که در هر سه شهر قروه، کامیاران و مریوان حضور دستفروشان و فروشندگان سیار (وانت‌بارها) در حاشیه معابر اصلی مشاهده گردید که سبب کاهش عرض سواره‌رو و در نتیجه موجب افت جریان شاخص‌های ترافیکی شده است.

هم‌زمان شهرهای بیجار، دیواندره و بانه توسط تیم دوم کارشناسان مورد بازدید قرار گرفت. بیجار اولین شهری بود که توسط تیم مزبور مورد ارزیابی قرار گرفت و از معابر اردلان، آزادگان، امام خمینی‌(ره)، توحید، شهدا، مدرس، طالقانی و... به صورت میدانی بازدید به عمل آمد که در طی آن ورودی شهر از سمت سنندج به سمت کمربندی (میدان سپاه) و ورودی شهرک آفتاب از کمربندی به عنوان نقاط حادثه‌خیز و محدوده بازار سنتی بیجار (اردلان و شهدای جنوبی) به عنوان نقطه دارای گره ترافیکی شناسایی شد.

در شهر دیواندره از معابر  امام خمینی (ره)، جاده ساحلی، صلاح الدین، رجایی و بهشتی بازدید و بررسی به عمل آمد و بلوار امام خمینی (ره) جزء نقاط دارای گره ترافیک در ساعات اوج در مقاطع ورودی از سمت سقز و حدفاصل میدان قلم و میدان نماز به دلیل وجود کاربری‌های تجاری تشخیص داده شد هم‌چنین به دلیل عبور خودروهای عبوری از سقز به بیجار و بالعکس از بلوار امام خمینی (ره) در مقاطع ورودی به عنوان نقاط حادثه‌خیز شهر مشخص گردید.

در شهر بانه که بیشتر نقش بازرگانی حمل کالا را دارد، مهم‌ترین معابر مورد بازدید آزادی، امام، شهدا، صلاح الدین، انقلاب و طالقانی بودند که عمده بار ترافیکی به‌خصوص در ساعات اوج و فصول مسافرپذیر حدفاصل میدان جهاد تا میدان شهدا و خیابان‌های صلاح الدین و امام شناسایی گردید که تمرکز واحدهای تجاری نیز در این مقطع است. هم‌چنین سه‌راه ورزش و تقاطع بلوار سردشت با جاده سلیمانیه جزو مهم‌ترین نقاط حادثه‌خیز شهر تعیین گردید.

شایان ذکر است؛ مطابق برنامه زمان‌بندی شده، سازمان‌های سایر استان‌های کشور نیز توسط معاونت برنامه‌ریزی ‌و ‌توسعه مورد بازدید قرار خواهند گرفت.

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد