جزئیات مطلب

تاریخ ایجاد:  1396/10/4 تعداد بازدید: 475 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: publicrelation2
تکلیف مجلس به شهرداری‌ها به‌منظور تجهیز سامانه‌های حمل‌ونقل ویژه افراد دارای معلولیت

مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسي لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت شهرداری‌ها را مکلف کرد تا نسبت به تجهیز ناوگان‌های خودروهای مناسب سازی شده و سامانه حمل و نقل ویژه افراد دارای معلولیت اقدام کند.


به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی روز یکشنبه 3 دی ماه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت با مواد 3 تا 16 این لایحه موافقت کردند.

ماده 5 لایحه مذکور اذعان می دارد؛ وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و کشور و شهرداری‌ها مکلفند حسب مورد نسبت به مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری کلیه پایانه‏‌ها، ایستگاه‌ها، تأسیسات سامانه‏‌ها و ناوگان حمل و نقل درون‏‌شهری و برون‏‌شهری، دسترس‌پذیری سامانه‌های حمل و نقل عمومی برای دسترسی منطبق با قوانین داخلی و استانداردهای بین‌المللی افراد دارای معلولیت اقدام کنند و امکان بهره‌مندی این افراد از ناوگان حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی را فراهم نمایند و کارکنان خود را جهت همیاری عملی و صحیح با مسافران دارای معلولیت، آموزش دهند.

تبصره 1- شهرداری‌‏ها مکلفند جهت امکان تردد افراد دارای معلولیت‏‌های شدید، سامانه‌های حمل و نقل ویژه افراد دارای معلولیت را با تجهیز ناوگان خودروهای مناسب‏ سازی شده ایجاد نمایند. دولت مکلف است در تشکیل این سامانه‏‌ها به شهرداری‏‌های فاقد اعتبارات لازم، کمک نماید.

تبصره 2- استفاده افراد دارای معلولیت‏‌های شدید از سامانه‏‌های حمل و نقل ریلی و اتوبوس‏رانی درون‌شهری دولتی و عمومی رایگان و استفاده این افراد از سامانه‌‏های برون‌‏شهری ریلی، هوایی و دریایی دولتی و عمومی نیم‌بها است. وزارت مکلف است جهت اجرای این تبصره نسبت به پیش‏بینی اعتبارات لازم در لوایح بودجه سالانه اقدام و سازمان برنامه و بودجه در لایحه سالانه بودجه منظور نماید.

تبصره 3- متخلفان از رعایت این ماده حسب مورد به مجازات‏‌های مندرج در تبصره ماده (4) این قانون محکوم می‌‏شوند.

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد