جزئیات مطلب

تاریخ ایجاد:  1396/8/8 تعداد بازدید: 664 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: publicrelation2
برگزاری نشست خبری مدیریت امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور

در نشست خبری امروز  مدیریت امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور مهلت سه ماهه خودروهای دوگانه سوز جهت اخذ تاییدیه مخازن گاز، شرایط تعویض رایگان مخزن گاز خودرو و نیز مبالغ دریافتی مصوب و قانونی برای اخذ معاینه فنی خودروهای دوگانه‌سوز تک و دو مخزنه اعلام شد.


به گزارش روابط عمومی اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور صبح امروز نشست خبری درخصوص تشریح عملکرد مراکز معاینه فنی سراسر کشور و سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) با حضور مهندس قیصر مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های همگانی کشور و مدیریت امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور و حضور خبرنگاران شبکه خبر و دیگر اصحاب رسانه در محل اتحادیه برگزار و به صورت زنده از شبکه خبر سیما پخش گردید.

مدیریت امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور با اشاره به اینکه در 1219 شهر کشور مراکز هیدرواستاتیک وجود ندارد گفت: با توجه به کمبود مراکز هیدرواستاتیک و اینکه برخی از استان‌ها فاقد این مراکز می‌باشند، به رانندگان خودروهای دوگانه سوز برگه‌های معاینه فنی سه ماهه‌ای داده می‌شود تا در این مدت بتوانند به این مراکز جهت تایید مخازن خود مراجعه کنند تا تعداد این مراکز را افزایش دهیم.

قیصر با بيان مطلب فوق در نشست خبری، گفت: در حال حاضر 39 مرکز هیدرواستاتیک در 16 استان کشور وجود دارد که این مراکز در 39 شهر پخش شده است اما متاسفانه 15 استان کشور فاقد مراکز هیدرواستاتیک هستند به همین دلیل مشکلاتی برای مالکان خودروهای دوگانه سوز ایجاد شده بود.

مدیرعامل اتحادیه اذعان داشت: لازم است مالکین خودرو‌های دوگانه سوز با مراجعه به مراکز معاینه فنی ابتدا نسبت به تست چشمی مخزن و قطعات گاز‌سوز اقدام می‌نمایند و در صورت نیاز به تست هیدرواستاتیک ، ضمن اخذ معاینه فنی بنزینی به مدت 3 ماه مهلت دارند نسبت به اخذ گواهی هیدرواستاتیک اقدام نمایند در غیر این صورت گواهی معاینه فنی آنها ابطال و توسط پلیس اعمال قانون خواهند شد.

وی در خصوص هزینه‌های معاینه فنی خودروهای دوگانه‌سوز گفت: هزینه کلی معاینه فنی خودروهای دوگانه‌سوز شامل ۶۲هزارتومان به اضافه 9% مالیات بر ارزش افزوده معادل( 5580تومان) برای تست هیدرواستاتیک، ۲۲ هزارتومان هزینه بازدید چشمی، ۲۸ هزارتومان هزینه باز و بسته کردن مخزن و در مجموع تست هر خودروی یک مخزنه ۱17580 تومان است.

وی اظهار کرد: همچنین برای خودروهای دومخزنه نیز تست هیدرواستاتیک هر مخزن ۶۲هزارتومان است که در نهایت ۱۲۴هزارتومان به اضافه 9% مالیات بر ارزش افزوده معادل(11160تومان) هزینه تست دو مخزن، ۳۵ هزارتومان هزینه باز و بسته کردن مخزن و 34هزارتومان هزینه بازدید چشمی دو مخزن بوده که در نهایت هزینه تست هر خودروی دو مخزنه 204160تومان می‌باشد.

قيصر در ادامه اظهار كرد: هیچ یک از مراکز هیدرواستاتیک نباید مبالغی بیش از مبالغ اعلام شده دریافت کنند، وی افزود: سامانه سیمفا به آدرسsymfa.moi.ir ‌‌‌ و سامانه   پیامکی به شماره  30007111 و شماره تلفن 62982 پل‌های ارتباطی شهروندان با مدیریت اجرایی امور معاینه فنی خودروهای کشور جهت رسیدگی به شکایات، انتقادات، نظرات و پیشنهادات در نظر گرفته شده که شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده تخلف در هر یک از مراکز معاینه فنی و مراکز هیدرو استاتیک مبنی بر دریافت وجه اضافی مراتب اعتراض خود را اعلام کنند.

وی درخصوص شرایط تعویض رایگان مخزن گاز خودروهای دارای گارانتی تصریح کرد: کلیه مخازن داخلی دارای 15 سال گارانتی می‌باشند و شرکت‌های سازنده موظف به تعویض رایگان مخازن می‌باشند که در حال فراهم نمودن مقدمات اجرای این طرح هستیم و در خصوص مخازنی که مشمول گارانتی نباشند با ارائه تسهیلات بانکی با سود 18 درصد با اقساط 24 تا 36 ماهه می‌توانند نسبت به تهیه و نصب مخزن اقدام نمایند.

مدیریت امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور در خصوص آمار پذیرش خودروهای دوگانه سوز از شهریور ماه سال 1396 تا انتهای مهرماه همین سال گفت: 67 هزار و 156 خودروی دوگانه سوز پذیرش شده است که از این تعداد 63 هزار و 272 خودرو در آزمون‌های مربوطه پذیرفته و 3884 خودرو در تست‌ها مردود شدند که مخازن آنها باید امحاء شود.

وي اضافه كرد: در حال حاضر مجموعا 481 مرکز معاینه فنی با 594 خط معاینه فنی در کشور فعال است که از این میان 42 مرکز با 72 خط در استان تهران و 13 مرکز با 40 خط در شهر تهران مشغول فعالیت هستند.

قیصر در تشریح آمار خودروهایی که به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند، گفت: در هفت ماهه نخست سال جاری 27 درصد مردودی‌های مراکز معاینه فنی به علت آلایندگی، 45 درصد به علت فنی و 28 درصد به علت فنی و آلایندگی در آزمون‌های مربوطه مردود شدند که در این میان خودروی پیکان 38 درصد مردودی داشته است و پس از آن نیز نیسان با 37 درصد و پراید با 30 درصد قرار گرفته‌اند.

مدیریت امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور افزود: از میان 38 درصد مردودی‌های خودروی پیکان 71 درصد به علت آلایندگی بوده است و برای خودروی پراید نیز 50 درصد مردودی‌ها به علت آلایندگی بوده است.

گالری تصاویر

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد