جزئیات مطلب

تاریخ ایجاد:  1395/10/14 تعداد بازدید: 698 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: publicrelation2
خندان دل برنامه‌هاي دولت براي كاهش آلودگي هوا و توسعه حمل ونقل عمومي شهري را تشريح كرد

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئيس سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور در حاشيه افتتاح نخستین نمایشگاه بین المللی توانمندی‌های صنعت حمل و نقل شهری برنامه‌هاي عمده دولت در حوزه كاهش آلودگي هوا و توسعه حمل ونقل عمومي شهري در زمينه تامين 2 هزار واگن مترو،‌ نوسازي ناوگان تاكسيراني و اتوبوسراني شهري و تعميم معاينه فني خودروها را تشريح نمود.


به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، هوشنگ خندان‌دل كه صبح سه‌شنبه 14 دي در جمع خبرنگاران رسانه ها در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی شهر آفتاب تهران سخن مي‌گفت، اظهار كرد: اهميت حمل و نقل عمومي شهري به دليل ضرورت تردد امن و سريع شهروندان و تاثير آن در كاهش آلودگي هوا روز به روز افزايش مي يابد و دولت تلاش نموده تا زمينه‌هاي كاهش آلودگي هوا و حمايت از توسعه حمل و نقل عمومي را فراهم نمايد.

وي افزود: با توجه به اهميت توسعه حمل و نقل ريلي در شهرهاي بزرگ، براي تامين واگن هاي مترو ارزيابي هاي كارشناسي انجام شد كه در نهايت شهريورماه امسال پيشنهاد وزارت كشور براي تامين 2 هزار دستگاه واگن مترو با اعتبار بیش از 2 میلیارد دلار به منظور توسعه شبکه حمل و نقل ریلی کلانشهرها به تصويب شوراي اقتصاد رسيد.

خندان دل با اشاره به اينكه اقدامات لازم براي تحقق اين موضوع در حال پيگيري است،گفت: اين امر قطعا تاثير زيادي در توسعه حمل و نقل ريلي شهرهاي بزرگ خواهد داشت.

وي در ادامه برنامه هاي حمایتي دولت به منظور نوسازی ناوگان تاکسیرانی شهري کشور را تشريح نمود و گفت: تحويل تاكسي هاي جديد به رانندگان تاكسي به منظور نوسازی ناوگان تاکسیرانی شهري از ابتداي سال جاري در حال انجام است.

وي در ادامه اظهار كرد: در اين طرح تاکسی رانان با دریافت وام ارزان قیمت و پرداخت مبلغ ناچیزی می توانند تاکسی فرسوده خود را نوسازی کنند.

وي افزود: تاكنون حدود چهل هزار دستگاه تاكسي در اجراي اين طرح نوسازي شده و اميدواريم اين تعداد تا پايان سال افزايش يابد.

وي همچنين به نوسازي نيمي از تاكسي هاي فرسوده شهر تهران در اجراي اين طرح اشاره نمود و گفت: با توجه به كمك هاي ارائه شده توسط دولت، انتظار داريم مابقي تاكسي هاي فرسوده هم تا پايان سال نوسازي شوند.

خندان دل در ادامه به برنامه هاي دولت براي نوسازي ناوگان اتوبوسراني شهري اشاره نمود و گفت: با توجه به اینکه سن ناوگان اتوبوسرانی کلانشهرها در حال افزایش است و اتوبوس ها به مرور به سن فرسوده شدن مي رسند، دولت با مصوبه اي زمينه نوسازی شبكه اتوبوسراني شهرهاي بزرگ را فراهم نموده است.

وي افزود: تسهیلاتی براي نوسازي اتوبوس هاي شهري درنظر گرفته شده كه بخش عمده اي از كارمزد اين تسهيلات را دولت پرداخت خواهد كرد.

خندان دل همچنين با بيان اينكه دولت در زمینه تامين بودجه حمل و نقل عمومی به شهرداری ها کمک هاي مي كند، گفت: در شهرهايي كه مشكل آلودگي هوا وجود دارد و حمل و نقل عمومي نياز به توسعه دارد، شوراها و شهرداري ها بايد بخش اصلی بودجه خود را به حمل و نقل عمومی اختصاص دهند.

وي افزود: با حمایت شرکت‌های دانش بنیان و تولیدکننده‌های داخلی اتوبوس‌هایی با استاندارد خوب و با بهره‌گیری از توانمندی‌های داخلی ساخته شده است که با استفاده از توانمندی‌های آنها می‌توان به هدف نوسازی و توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی دست یافت.

رييس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در ادامه تعميم معاينه فني خودروها در سطح كشور با تلاش هاي صورت گرفته طي ماه هاي اخير را از ديگر اقدامات دولت در زمينه كاهش آلودگي هوا و ارتقاي ضريب ايمني خودروها عنوان نمود.

وي در خصوص اهميت معاينه فني گفت: خسارات جاني و مالي ناشي از وقوع تصادفات و همچنين آلودگي هواي ناشي از نقص فني خودروها، انجام معاينه فني را براي تمامي خودروها لازم و ضروري كرده است.

خندان دل گفت: خوشبختانه امسال و با راه اندازي سامانه يكپارچه معاينه فني ايران(سيمفا) و اتصال آن به ساير سامانه ها، خیلی از نگرانی‌ها در اين حوزه از بین رفت و شاهد استقبال مردم هم از آن هستيم.

وي همچنين بر ارائه آموزش هاي شهروندي در زمينه موضوعات مرتبط با حوزه حمل و نقل عمومي شهري با توجه به ظرفيت هاي مناسب رسانه ها براي اين امر تاكيد نمود.

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد